שאלות ותשובות על ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת

מהי התחרות "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת"?
תחרות ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת היא תחרות צילום אתרי מורשת בינלאומית הפתוחה לציבור הרחב.

היכן התקיימה התחרות בעבר? ומי השתתף בה?
התחרות החלה בהולנד בשנת 2010, ובשנת 2011 השתתפו בתחרות 18 מדינות באירופה, ובמסגרתה צולמו 167,000 תמונות של אתרי מורשת ברחבי אירופה.

בשנת 2012 החליטה ויקימדיה ישראל לקיים את התחרות גם במדינת ישראל, והתחרות התקיימה ב-34 מדינות. במסגרת התחרות צולמו כ-350,000 תמונות על ידי 15,000 משתתפים בתחרות. תמונה אחת מישראל הגיעה למקום 26 בתחרות זו. התחרות הוכרה כשיא גינס – תחרות הצילום הגדולה ביותר.

בשנת 2013 נערכה התחרות בפעם הרביעית, והשתתפו בה 40 מדינות (וכן אתרים ביבשת אנטארקטיקה).

בשנת 2014 נערכה התחרות בפעם החמישית, והשתתפו בה 38 מדינות.

בשנת 2015 נערכת התחרות בפעם החמישית, ומשתתפות בה 32 מדינות. בשנת 2015 עברנו את סף מיליון התמונות שהוגשו סך הכל לתחרות. עד 2016 ישנם קרוב למיליון מאתיים תמונות של אתרי מורשת.

בשנת 2016 נערכה התחרות בפעם השישית, והשתתפו בה 42 מדינות. הועלו קרוב ל300,000 תמונות.

מהם מטרות התחרות?
העלאת המודעות לקיומם וחשיבותם של אתרי מורשת בארץ ובעולם; הרחבת מאגר התמונות החופשי בוויקישיתוף של אתרי מורשת ואתרים ארכיאולוגיים; צילום מרבית אתרי המורשת הלאומיים, האתרים הארכיאולוגיים והאנדרטאות הלאומיות במדינת ישראל.

פרסים

 • פרס ראשון: 4,000 ש"ח
 • פרס שני: 3,000 ש"ח
 • פרס שלישי: 1,500 ש"ח
 • פרסים ייעודיים לתמונות ממחוז צפון ודרום – 1000 ש"ח לכל מחוז.

עשרת התמונות שיקבלו את הניקוד הגבוה ביותר מחבר השופטים, תישלחנה לתחרות הבינלאומית ותוכלנה לזכות בפרסים נוספים.

מהם הקריטריונים של השיפוט לפיהם יינתנו הפרסים?

* איכות כללית של התמונה (טכניקת צילום, קומפוזיציה);
* מקוריות צילום האתר;
* שימושיות התמונה לאתר ויקיפדיה (האיכות האנציקלופדית של התמונה).

מתי ינתנו הפרסים?

 • התחרות הלאומית תיערך בין ה- 21 בספטמבר ל- 20 באוקטובר 2017.
 • החלטת השופטים תינתן בראשית חודש נובמבר.
 • טקס חלוקת הפרסים יערך בסוף חודש נובמבר.

מיהם השופטים?

שמות השופטים (רשימה חלקית):

   1. דריה קנטור- אחראית פרוייקט ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת
   2. רועי גליץ – צלם טבע בנפשו, מייסד ומנכ"ל גליץ בית הספר לצילום, חברת פוטוטבע, ועורך ראשי של מגזין קומפוזיציה;
   3. אריאל אלינסון- מרצה ותיק בתחום הגרפיקה. מעצב גרפי, ובעל הסמכה כמומחה לפוטושופ. מתנדב בעמותת ויקימדיה ישראל
   4. יאן נסונוב – מתנדב פרוייקט ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת;
   5. דרור לין – מתנדב פרוייקט ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת;

 

מה צריך לעשות כדי להשתתף בתחרות?
1) התמונות המועלות במסגרת התחרות חייבות להיות תמונות שצולמו על ידי מעלה התמונה.

2) על מנת להשתתף בתחרות יש להעלות את התמונות תחת רישיון חופשי (רישיון Creative commons) – משמעות הדבר – הסכמתכם כי התמונה תשמש לכל מטרה, תוך מתן קרדיט נאות לצלם.

העלאת התמונות ברישיון זה תאפשר שימוש בתמונות בוויקיפדיה ובמיזמים אחרים של קרן ויקימדיה.

3) בתחרות תשתתפנה אך ורק תמונות שהועלו לאתר ויקישיתוף (commons.wikipedia.org)  באמצעות ממשק התחרות בין ה־21 בספטמבר ל20 באוקטובר 2017. אין זה משנה מתי צולמה התמונה, אולם יש להעלותה בתקופה הרלוונטית בלבד (לדוגמא, ניתן להעלות תמונה שצולמה בשנות ה־50 של אחד מאתרי המורשת, והתמונה תשתתף בתחרות אם הועלתה תקופת התחרות). תמונה שלא הועלתה דרך ממשק התחרות – לא תתשתף בתחרות ולא תוכל לזכות בפרסים.

4) בתחרות תשתתפנה תמונות של אתרי מורשת המופיעים ברשימת האתרים בלבד. כל תמונה המועלה תציין את המספר הסידורי שמופיע ברשימה, והתמונה תהיה תמונה שצולמה באתר המופיע ברשימה בלבד. תמונה שלא יצויין בה המספר הסידורי המתאים, או שיצויין בה מספר סידורי שגוי, לא תשתתף בתחרות ולא תוכל לזכות בפרסים.

5) על מנת להשתתף בתחרות יש להירשם (בלא תשלום) לאתר ויקישיתוף, תוך שמזדהים בדוא"ל (דואר אלקטרוני) בלבד. אין חובה להזדהות בשם מלא, אולם לא ניתן להשתתף בתחרות בלא חשבון דואל פעיל. תמונה ללא חשבון דוא"ל פעיל לא תוכל לזכות בפרס!

האם ניתן להוסיף אתרי מורשת לרשימה?

הרשימה נקבעה על ידי המועצה לשימור אתרים ורשות העתיקות. הרשימה אינה כוללת את כל אתרי המורשת בישראל ואינה כוללת את כל אתרי הארכיאולוגיה בישראל, אלא רק חלק מהם. במידה ואתם סבורים כי אתר הינו אתר מורשת, ומעוניינים כי יהווה אחד מהאתרים המשתתפים בתחרות – כתבו לנו, ונבדוק זאת.

האם צריכים לצלם את כל המבנה? אפשר לצלם חלקים ממנו?

כן, אפשר לצלם כל חלק באתר על מנת ליצור תמונה מעניינת מבחינת קומפוזיציה ומקוריות.

האם מותר לצלם אנשים באתרים?

מותר לצלם אנשים הנמצאים במרחב הציבורי, בלבד שהתמונה אינה מבזה אותם, ובכפוף למגבלות חוק הגנת הפרטיות. אנו ממליצים שלא לצלם תמונות תקריב של אנשים, תמונות של ילדים, ותמונות שבהם ניתן לזהות פנים של אנשים או לזהות אנשים.

האם ניתן לשים כתובית עם שם הצלם או סימן מים על התמונה?

ככלל, תמונות עם כתוביות אינן משמשות את מטרת התחרות או את מטרת ויקיפדיה, אך תמונות כאלה לא תיפסלנה רק מסיבה זו. מטבעו של הרישיון החופשי CC-BY-SA, הכתובית יכולה להיות מוסרת על ידי משתמש אחר וכך ייעשה לתמונות שתוצגנה בויקיפדיה ו/או שתעלינה לגמר התחרות / לתחרות בחו"ל. חשוב לציין שהדבר אינו פוגע במתן קרדיט לצלם כפי שמוגדר ברישיון.

תמונות עם סימני מים לא תהיינה מועמדות לפרסים בתחרות.

מי מארגן את התחרות?

את התחרות מארגנים מתנדבים עמותת ויקימדיה ישראל בשיתוף עם המועצה לשימור אתרי מורשת, שהכינה את רשימת אתרי המורשת המשתתפים בתחרות, ובשיתוף עם רשות העתיקות, אשר הכינה את רשימת אתרי העתיקות המשתתפים בתחרות. נותני החסות לתחרות הם המועצה לשימור אתרים,  ובית הספר לצילום "גליץ".

מהי ויקימדיה ישראל?

ויקימדיה ישראל היא עמותה הפועלת בישראל בשיתוף פעולה עם קרן ויקימדיה הבינלאומית לקידום הידע וההשכלה בישראל באמצעות איסופם, יצירתם והפצתם של תכנים חופשיים ובאמצעות יצירת מיזמים להקלת הגישה למאגרי מידע. ויקימדיה ישראל הוקמה בשנת 2007 ושייכת לרשת של עשרות אגודות ויקימדיה מקומיות הפזורות בארצות שונות ברחבי העולם.

 

מהי קרן ויקימדיה?
קרן ויקימדיה
אנגלית: The Wikimedia Foundation) היא תאגיד ללא מטרות רווח המאוגד במדינת פלורידה שבארצות הברית לשם פיתוח והפצה של תוכן חופשי בשפות שונות, ובמטרה לאפשר לציבור הרחב לגשת בחופשיות לתוכן זה באמצעות האתרים המופעלים על ידי הקרן. קרן ויקימדיה הוקמה בעקבות התרחבות מיזם ויקיפדיה, וכיום היא מפעילה מספר מיזמי ויקי, בהם: ויקיפדיה, ויקימילון, ויקיציטוט, ויקיספר, ויקיטקסט, ויקיחדשות, ויקיברסיטה, ויקימינים וויקישיתוף. כל אחד מהמיזמים האלה פעיל בכמה שפות. בנוסף תומכת הקרן בפיתוח תוכנת מדיה-ויקי שעל-גביה פועלים כל אתרי הקרן. הקרן מפיצה את תוכן המיזמים שהיא מפעילה חינם וברישיון חופשי של Creative Commons מסוג ייחוס-שיתוף זהה (CC-BY-SA).

מהו אתר ויקי שיתוף אליו מועלות התמונות?

ויקישיתוף (באנגלית: Wikimedia Commons) הוא מאגר של תמונות, צלילים וקובצי מולטימדיה אחרים חופשיים. זהו מיזם השייך לקרן ויקימדיה, והקבצים שהועלו לאתר זה יכולים לשמש כל אדם לכל מטרה (גם מטרות מסחריות) בהתאם לרישיון של התוכן שמשתמשים בו. נכון לאוגוסט 2013 הועלו לאתר כ-18 מיליון קבצים חופשיים.

מה פרוש כל מטרה?
ניתן להשתמש בתמונת באתר לכל מטרה שהיא, גם מטרה מסחרית. אדם יכול להדפיס את התמונות שבאתר ולמכור אותן עבור רווח, כגלויות, או בספר תצלומים, מבלי לבקש רשות של הצלם, ובלבד שהוא נותן קרדיט לצלם, והפרסום הוא עדיין תחת רישיון חופשי.

מהו רישיון חופשי (הרישיון בו מועלות התמונות)?

רישיון שמאפשר לכל אדם שמקבל את תנאיו להשתמש, לשכפל, להפיץ, להתאים, לשנות ולשפר כפי רצונו, באופן חופשי את התמונה שבאתר.

 

מהו אתר מורשת?
אתר מורשת הוא אתר בעל משמעות תרבותית, היסטורית, אדריכלית או חינוכית, אשר יש חשיבות חינוכית-חברתית בשמירתו עבור הדורות הבאים.

לפי אמנת בורה, המשמעות התרבותית, היא ערך‏ אסתטי, היסטורי, מדעי, חברתי או רוחני של דורות העבר, לדור בהווה ולדורות בעתיד. משמעות תרבותית מגולמת במקום עצמו, במבנה שלו, בסביבה, בשימוש, בהקשרים, במשמעויות, בעדויות, ובקשר שלו למקומות ולחפצים. ייתכן שמקום או נכס מסוים יגלם בתוכו מגוון של ערכים עבור פרטים או קבוצות שונות.

בישראל, אתר שנבנה לפני שנת 1700 הינו אתר ארכיאולוגי מוגן, ולכן, אתרי מורשת הינם אתרים שנבנו לאחר שנה זו (או שופצו או שונו לאחר שנה זו).